Dráma v predĺžení, Belgicko zdolalo USA, vo štvrťfinále vyzve Messiho

02.07.2014 Celý región

Salvador 1. júla (TASR) - Futbalisti Belgicka sú poslednými štvrťfinalistami MS v Brazílii. V utorňajšom osemfinále zdolali v Salvadore tím USA 2:1 po predĺžení a o postup medzi elitné kvarteto zabojujú v sobotu 5. júla o 18.00 SELČ v Brasilii proti Argentíne. Zlom súboja v Salvadore prinieslo striedanie Romelua Lukakua, ktorého tréner Marc Wilmots poslal na predĺženie. Prvý gól pripravil útočník Chelsea Londýn Kevinovi de Bruynemu (93. minúta) a druhý, ako sa neskôr ukázalo rozhodujúci, strelil sám (105.). V 107. minúte Julian Green znížil, ale na viac sa už USA nezmohli.

Osemfinále MS v Brazílii:

Belgicko - USA 2:1 po predĺžení (0:0, 0:0)
Góly: 93. De Bruyne, 105. Lukaku - 107. Green. ŽK: Kompany - Cameron. Rozhodovali: Haimoudi (Alž.) - Achik (Mar.), Etchiali (Alž.), 50.000 divákov.

Belgicko: Courtois - Alderweireld, Kompany, Van Buyten, Vertonghen - Witsel, Fellaini - Mertens (60. Mirallas), Hazard (111. Chadli), De Bruyne - Origi (91. Lukaku)

USA: Howard - Gonzalez, Johnson (32. Yedlin), Besler, Beasley - Cameron - Zusi (72. Wondolowski), Bedoya (105.+2 Green), Bradley, Jones - Dempsey

Priebeh zápasu

Belgičania nastúpili aj s uzdraveným stopérom Kompanym a už v 2. minúte mali prvú šancu, Origiho strelu však pozorný Howard vyrazil na roh. V 16. minúte musel rozhodca prerušiť hru. Na hraciu plochu vybehol fanúšik, ktorý si užil minútku slávy a následne ho spacifikovali bezpečnostné zložky. V 23. minúte sa po Jonesovej zlej rozohrávke v strede poľa razom ocitol v dobrej šanci De Bruyne, ale v koncovke bol zbrklý a poslal loptu vedľa pravej žrde Howardovej brány. Američania miestami nevedeli, kde im hlava stojí, keď ich "červení diabli" obkolesili pred vlastným pokutovým územím a hrozili. Náznaky šancí si vypracovali aj Američania, ale prvý polčas všeobecne priniesol hernú prevahu európskeho tímu, chýbalo mu však korenie futbalu.

Aj do druhého dejstva vstúpili Belgičania svižne a v 56. minúte hlavičku Origiho zastavilo brvno. Tlak Belgicka rástol, zámorský súper sa iba bránil a v 60. minúte po akcii Origiho s Mertensom ho len decimetre delili od inkasovania gólu. Z diaľky to následne skúšal Witsel, na druhej strane Dempseyho pokus chytil Courtois. Američania sa zväčša bránili a po ich obrovskej chybe v obrane nevyužil ďalšiu tutovku Origi. V 76. minúte čaroval Howard, ktorý zoči-voči Mirallasovi senzačným zákrokom nohou zachránil svoj tím od inkasovania gólu. Americký veterán podržal svoj tím aj pri ďalších z plejády belgických pokusov, vychytal Hazarda aj Origiho a tak diváci stále čakali na gól.

Dočkali sa ho až v predĺžení, keď striedajúci Lukaku udržal stabilitu pri súboji s Bedoyom a z jeho gólovej prihrávky ukážkovo vyťažil De Bruyne - 1:0. Unavení Američania sa snažili vrhnúť sily do útoku, ale na konci prvého predĺženia ich potrestal zlomový muž zápasu Lukaku - 2:0. V 107. minúte striedajúci Green znížil na 1:2 a vykresal nádej USA obrat. V 114. minúte Courtois "prečítal" signál Američanov a skvele zasiahol proti strele Dempseyho. V závere už si Belgičania postup ustrážili.

hlasy po zápase:

Marc Wilmots, tréner Belgicka: "Mali sme asi pätnásť gólových šancí a zaslúžili sme si vyhrať. No keď zrazu znížili na 1:2, báli sme sa o výsledok."

Jürgen Klinsmann, tréner USA: "Bola to skutočná dráma, triler. V závere sme mali dostatok šancí na vyrovnanie. Jednoducho to bol zápas, ktorý išiel až do extrému, a všetci sme veľmi hrdí na náš tím.Tim Howard bol dnes proste fenomenálny, neskutočný. Udržal nás v hre o postup, odohral vynikajúci zápas."

Tim Howard, brankár USA: "Na tom, koľko som toho chytil, mi až tak nezáleží. Na to som tu, to mám robiť a je to moja práca. No prehrali sme a to bolí, či som nechytil nič, alebo 20 striel. Majú silný tím, dostali nás pod tlak. No skoro sme sa tam dostali, takže klobúk dole pred naším výkonom. Sme na seba hrdí."

Julian Green, strelec jediného gólu USA: "Bol som si istý, že dokážeme dať aj druhý gól a že sa rozhodne v penaltovom rozstrele."